Marek Szurawski Szanty stare dzwony

Marek

szurawski

Żeglarz i marynista, wykonawca szant grający między innymi na koncertinie, kościach i melodyce. Współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego.
Współzałożyciel i członek grupy szantowej Stare Dzwony

stare dzwony

Jeden z najstarszych polskich zespołów marynistycznych, filar polskiej sceny szantowej. Leaureaci Grand Prix na festiwalu
Shanties w Krakowie w 1983 i 1993 roku.

Marek Szurawski

Wokal, kości, melodyka, koncertina.

Ryszard Muzaj

Wokal, gitara.

Andrzej Korycki

Wokal, gitara, harmonijka ustna.

Jerzy Porębski

Wokal, gitara, trąbka.

BIO

Marek Szurawski szanty

Marek Szurawski jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej. Jest również autorem książki, opisującej nie tylko historię szant, ale i sposób ich wykonywania, pt. Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców, wyd. Glob, 1990, napisanej jeszcze pod nazwiskiem Siurawski, zwanej powszechnie w polskim środowisku szantowym Biblią Siurawskiego. Sam i z przyjaciółmi z zespołu nagrał cztery kasety i pięć płyt kompaktowych z polskimi wersjami klasycznych szant i pieśni morskich, wiele z nich własnego tłumaczenia i autorstwa. Laureat prestiżowej nagrody „Rejs Roku” 2002 (wraz z zespołem), przyznawanej co roku przez tygodnik „Głos Wybrzeża”, nagrody specjalnej za wieloletnie propagowanie żeglarstwa i kultury morskiej na polu muzycznym i estradowym. Znawca historii wielkich żagli, tradycji, obyczajowości i dziedzictwa kulturowego ludzi morza. W nielicznym gronie w kraju specjalista od gry na koncertinie i kościach, oryginalnych instrumentach dawnego pokładu. Przez ponad 10 lat kierownik artystyczny Międzynarodowego Festiwalu “Shanties” w Krakowie, uczestnik wszystkich liczących się festiwali i spotkań szantowych na świecie.

TWÓRCZOŚĆ

1.

Gnany wiatrem

Płyta „Gnany wiatrem” ucieszy każdego, kto spędził trochę życia pod żaglami. Powinna również zostać życzliwie przyjęta przez tych wszystkich, którzy zaledwie dryfują po „oceanie prawdziwym”, ale serca i dusze mają otwarte.

2.

Rejs ku wyspom szczęśliwym

Koncert zarejestrowany z okazji jubileuszu XXV lat zespołu Stare Dzwony. W roku 2008.

3.

Stare dzwony ciągle grają

1-sze w Polsce DVD live z koncertu szantowego  + 2 CD, czyli w sumie 3 płyty. Wydanie z okazji 35-lecia zespołu.

4.

Nie ma złych dni

Opowieści rumowe z jasnej strony życia przy 101 koktajlach zmieniających wszystko.

5.

Szanty i szantymeni

Szanty i pieśni spod wielkich żagli, które przedstawiam w tej książce, to nie tylko melodyjne zaśpiewy, oryginalne rytmy i brzmienia muzyki dawnego morza, ale również swoisty zapis życia i pracy dawnych marynarzy, ich przeżyć, uczuć i niezwykłych zmagań z morzem.

6.

Razem bracia do lin

Radiowe „opowieści o ludziach, morzu i okrętach” – wynik wieloletnich pasji zebrane i opracowane w oparciu o ponad 800 audycji cykli „Razem bracia, do lin!” i „Muzyka Mórz i Oceanów”.

kalendarz koncertów

akademia pod żaglami

Marka szurawskiego

Błękitne szkoły

na sts “Kapitan Borchardt”

action, emotion, adventure and knowledge!

Łączymy harmonijnie tradycję i nowoczesność
z niepowtarzalną atmosferą historycznego szkunera, na którym pielęgnujemy najcenniejsze wartości polskiej kultury morskiej. Dodając do tego unikalną wiedzę w specjalnym programie szkoleń na pokładzie.

Oferta dodatkowa

im. Karola borchardta

Bieg Marynistów

Bieg stanowi wyzwanie dla sprawności fizycznej
i intelektualnej, na punkty i na czas. Ma również istotny charakter edukacyjny. Jest marszobiegiem w swoim tempie (ale z narzuconym limitem czasu), z mijanymi na wyznaczonej trasie planszami z informacjami do zapamiętania.
Wszystkie dotyczą szeroko rozumianej kultury morskiej, marynistyki, znajomości morza, świata wody, również sztuki obserwacji, kojarzenia
i kreatywnego myślenia. Podzielone są na dwie kategorie trudności: (A) dla dzieci i młodzieży (10 – 15 lat) i (B) dla dorosłych
i seniorów. Możliwy jest również bieg drużynowy
(np. zespoły szkolne) i rodzinny.
Bieg nadaje się doskonale do urozmaicenia
i wzbogacenia programu festynów morskich, Dni Morza, festiwali szantowych, spotkań integracyjnych, kursów żeglarskich, imprez klubowych i o charakterze rekreacyjnym, w wypoczynkowych ośrodkach  nadmorskich i nad każdą wodą. Zmęcz się, pokaż charakter i zapamiętuj historie „o morzu, ludziach i okrętach”

bieg marynistów marek szurawski
marek szurawski bio

Praca na dawnym pokładzie
w rysunkach Stana Hugilla.

"Rwijmy ten fał!"

Szanta – marynarska pieśń pracy – rozwinęła się głównie w czasach kliprów i windjammerów, w drugiej połowie XIX. wieku i była  traktowana jako swoiste „narzędzie pracy”przy pokładowej robocie. „Na dźwięk dobrej szanty ręce same szukały liny”, „Dobry szantymen był wart dziesięciu ludzi przy fałach”, a „Dawny marynarz  nie brał nawet liny do ręki bez pieśni”.
Nic dodać, nic ująć – taka była właśnie rola i znaczenie zaśpiewu przy pracy na dawnym pokładzie. Mamy nadzieję, że ponad dwadzieścia rysunków Stana Hugilla – Ostatniego Szantymena i wybitnego marynisty – przybliżą  ten niezwykły czas „ludzi z żelaza na drewnianych statkach”, którzy podciągnęli swoje rzemiosło do rangi sztuki i przekazali nam prawdy życia, aktualne do dziś.  Otwarcie wystawy opatrzone kilkuminutowym wstępem pomysłodawcy, czego uzupełnieniem jest 40-minutowy koncert Marka Szurawskiego i dodatkowe przykłady muzyczne z prezentacją „na żywo”, przy dźwiękach koncertiny, łyżek i kości.

propozycja współpracy

Wszelkie propozycje koncertowe prosimy o przekazywanie przy pomocy adresu mailowego bądź numeru telefonu podanych poniżej.

+48 791 960 912